10 izazova za masere početnike
28. maj 2023.
Kada završite školovanje za masera ili wellness terapeuta, kao po pravilu, tek onda shvatite da je to prvi korak. Da ste stekli mnoga znanja i veštine, imate ideje i entuzijazam ali da avantura tek počinje. Ukoliko odlučite da započnete sopstveni posao, neminovno ćete se suočiti sa različitim izazovima i teškoćama. Ne dozvolite da vas to obeshrabri već prihvatite neke od sledećih izazova kao prirodan deo građenja karijere i sazrevanja:
- Nedostatak iskustva: Kao i u bilo kojoj struci, početnicima u wellnessu nedostaje praktično iskustvo i samopouzdanje. Učenje različitih tehnika, upoznavanja sa specifičnostima rada sa telom, traženja sopstvenog stila i postavljanja granica zahteva vreme i praksu. Dakle, vežbajte što više
- Pronalaženje klijenata: U početku maseri moraju izgraditi svoju klijentelu kako bi ostvarili stabilan prihod. To može biti izazovno, posebno kad tek počinjete. Preporuka je uvek da krenete od porodice i prijatelja. Izgradnja baze lojalnih klijenata zahteva trud i vreme.
- Marketinške veštine: Maseri moraju naučiti kako da se efikasno promovišu i reklamiraju svoje usluge kako bi se za njih uopšte saznalo. To može uključivati izradu vizitkarti, flajera, prisustvo i reklamiranje na društvenim mrežama, izgradnju sajta i angažovanje u lokalnoj zajednici.
- Finansijski izazovi: Pokretanje sopstvenog posla nije jeftino, sa troškovima za obuku, sertifikaciju, zakup, opremu, porez, doprinose, prostor za rad, oglašavanje i druge troškove. Raspitajte se kod kolega ili poznanika koji imaju iskustva u vođenju sopstvenog posla o kom novčanom redu veličina je reč.
- Zakonski propisi: Svaka zemlja ( a često i regija) ima različite propise i zahteve. Početnicima može biti teško da razumeju sve zahteve i postupe u skladu s njima. Najbolje je da se za početak konsultujete sa starijim kolegama iz branše.
- Fizički napor: Maseri provode mnogo vremena na nogama i podvrgavaju se intenzivnom fizičkom naporu tokom masaža. To može dovesti do povreda, akutnih i hroničnih, bolova u mišićima, tetivama, zglobovima i drugim delovima tela, posebno na početku karijere, kada telo još nije naviknuto na taj napor. Zato je važno da naučite da vodite dobru brigu o sebi i svom zdravlju.
- Emocionalni stres: Maseri moraju naučiti kako da se nose sa različitim emocionalnim stanjima svojih klijenata, kao i sa svojim vlastitim emocijama tokom rada. Ovo može biti posebno izazovno za početnike koji se prilagođavaju novoj profesiji i koji su posebno podložni emocionalnom izgaranju. Zato je važno savladati i osnove komunikacije sa klijentima, ali i poznavati osnove psihologije tela.
- Radno vreme: Obično svaki početak u poslu znači duže radno vreme,, uključujući vikende, praznike i večernje termine, kako bi zadovoljili potrebe svojih klijenata. Takav pristup poslu uvek vodi ka istom rezultatu- hroničnoj ili akutnoj povredi i burn out sindromu. Za postavljanje dobrog odnosa radni sati-prihod-rashod je potrebno vreme i iskustvo.
- Konkurencija: U većim gradovima je konkurencija na tržištu nege i lepote dosta jaka, posebno u Beogradu i Novom Sadu. Zato je važno da se raspitate ko i gde vam je konkurencija i kakvu ponudu ima, kako biste imali šansu da se izdvojite (kvalitetom, jedinstvenom ponudom, izborom lokacije, da li ima mesta za parkiranje, radnim vremenom, da li primate kartice ili nečim drugim)
- Komunikacija sa klijentima: Razvijanje dobrih komunikacionih veština i uspešno razumevanje potreba klijenata je srž dobre usluge.